Wyprawy Rowerowe, czyli dwa koła, sakwy i namiot

Jest wiele sposobów na podróżowanie: jedni wolą tradycyjne środki transportu, inni przemieszczają się autostopem. Mnie największą przyjemność sprawia pokonywanie długich dystansów na objuczonym sakwami rowerze. 

Dlaczego warto podróżować na rowerze?

Wyprawa rowerowa to możliwość przeżycia wielkiej przygody, co samo w sobie jest wystarczającym powodem by wsiąść na bicykl i ruszyć w nieznane. Gdyby tego było mało, podróże na rowerze dostarczają dodatkowych atrakcji:

1. Niesamowite widoki

Rower, w nagrodę za włożony wysiłek, odwdzięcza się możliwością dotarcia w miejsca tak olśniewające, że patrząc na zdjęcia trudno uwierzyć, iż powstały bez pomocy Photoshopa. Podróżując uświadamiamy sobie, że świat jest naprawdę piękny, a rower daje nam możliwość odkrywania go na swój unikalny sposób. 

2. Wyjątkowe doświadczenia

Wyprawa rowerowa bardziej podobna jest do pieszej wędrówki, niż jazdy samochodem czy autobusem. Pedałując, poruszmy się wolniej, ale uważniej. Zdani na łaskę i niełaskę sił natury, na własnej skórze doświadczamy deszczu, wiatru i upalnego słońca. Trud podróży utrwala wspomnienia, które pozostaną żywe już przez całe życie.

3. Możliwość poznawania świata

Rowerzysta-podróżnik wzbudza ciekawość miejscowych. Wciąż wchodzimy w interakcje ze światem, poznajemy miejsca, ludzi i historie, które się z nimi wiążą. To zupełnie inny rozdaj podróży niż przemieszczanie się z punktu A do punktu B.  Niestety, z wnętrza samochodu umyka spory wycinek świata.

Zobacz relacje z moich wypraw rowerowych

Na rowerze wyładowanym bagażami zwiedziłem już czternaście krajów i jedną samozwańczą republikę. Relacje z wypraw znajdziecie tutaj:

Krańce Europy

Rowerowe Bałkany 2014

Czy wyprawy rowerowe są tanie?

Ze wszystkich środków transportu za najtańszy bez wątpienia należy uznać autostop. Podróżowanie rowerem umieściłbym na drugim miejscu, jednak trzeba zaznaczyć, że pod kilkoma warunkami:

Po pierwsze: Nocelgi

Dla mnie wyprawa rowerowa równoznaczna jest z noclegiem “na dziko” pod namiotem rozbitym gdzieś na odludziu. Nie każdemu będzie odpowiadać taka forma wypoczynku, ale ja nie zamieniłbym namiotu na żaden pięciogwiazdkowy hotel. A co z higieną? Gdzie się kąpać? W jeziorach, rzekach, górskich strumieniach, a kiedy nie ma ich w pobliżu- w butelce wody. Nic nie orzeźwia lepiej niż poranna kąpiel w lodowatym potoku 🙂

Po drugie: Ekwipunek

Na wyprawy rowerowe potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim rower i sakwy, ale też namiot, śpiwór, kuchenka itd. To wszystko kosztuje, choć wcale nie tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Swoje największe wyprawy odbyłem na starym rowerze mtb, który kupiłem za 1300 zł, a komplet dobrych sakw rowerowych można kupić za 240 zł. Poza tym, za sprzęt płaci się raz, a korzysta przez lata.

Po trzecie – wyprawa wyprawie nierówna

Paradoksalnie, im dłuższa podróż, tym mniej kosztuje. Niestety, rower to stosunkowo powolny środek transportu i jeśli ogranicza nas czas, w wiele miejsc trzeba podjechać np. pociągiem, co o oczywiście zwiększa koszta.

Więc, ile kosztuje podróżowanie rowerem?

Przy założeniu, że już dysponujemy odpowiednim sprzętem, najwięcej funduszy pożera dotarcie na miejsce (jeśli np. lecimy samolotem). Podczas samej podróży mamy własny środek transportu, który nie zużywa benzyny. Odpadają też koszty noclegów (namiot), płacimy więc w zasadzie tylko z jedzenie (aczkolwiek jeżdżąc rowerem je się naprawdę dużo) i dodatkowe atrakcje (bilety do muzeów itp.). Dość powiedzieć, że pięciotygodniowa podróż przez Bałkany kosztowała mnie około 1200 zł. W czasie dwóch miesięcy spędzonych na Kaukazie wydałem trochę ponad 4000 zł (wliczając w to koszty przelotów). Jak widzicie, podróżowanie rowerem jest tanie.

Poniżej znajduje się lista postów oznaczonych tagiem “wyprawy rowerowe”

jakie sakwy rowerowe wybrać?

Dobre sakwy są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w czasie podróży rowerowej. Jeśli stoicie przed wyborem swoich pierwszych sakw, skorzystajcie z mojego poradnika. Pomoże on wam wybrać najlepszy produkt.

Trekking? MTB? A może Cross? Jaki rower najlepiej sprawdzi się na dalekiej wyprawie? Każdy rodzaj jednośladu ma swoje wady i zalety. Dla wszystkich, którzy stoją przed wyborem swojej nowej maszyny przygotowałem specjalny poradnik.

rower na wyprawę, jaki wybrać?
Krańce Europy - rowerem przez Kaukaz

Pomiędzy Morzem Czarnym na zachodzie i największym jeziorem świata, Morzem Kaspijskim, na wschodzie, piętrzą się potężne góry. To pasmo Kaukazu, które stanowi granicę, oddzielającą od siebie dwa kontynenty: Europę i Azję.

Trekking? MTB? Może Cross? Nie ważne jaki rower posiadasz, Życie w Namiocie przedstawia filmik, w którym opowiadam, jak z każdego roweru zrobić rasowego wyprawowca

jaki rower na wyprawę wybrać?

… a wcale nie wydają się oczywiste. Każdy zdaje sobie sprawę, co mniej-więcej powinien spakować, wybierając się w daleką podróż. Jednak jest kilka przedmiotów, które- choć można się bez nich odbyć- wrzucone do sakwy, mogą znacznie ułatwić nam życie

Bałkany, region położony w południkowo- wschodniej części Europy wyróżnia się specyficzną kulturą, ukształtowaną na przestrzeni dziejów. Latem 2014 roku miałem okazję zwiedzić ten fascynujący zakątek Europy na rowerze.

Rowerowe Bałkany 2014