Szlaki Turystyczne w Parku Lahemaa

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Lahemaa, najstarszy i największy Park Narodowy na terenie Estonii pełny jest atrakcji turystycznych. Miejsce to szczególnie docenią osoby ceniące sobie kontakt z naturą. Tutejsze lasy i bagna pełne są szlaków turystycznych, którymi wędrować można przez wiele godzin, a nawet dni.

Interaktywna mapa szlaków turystycznych

Na załączonej mapce zaznaczyłem szlaki przebiegające przez Park Lahemaa (pobierz plik .kmz z mapą). Przy każdym zamieściłem skrótowy opis oraz linki prowadzące do zewnętrznych źródeł, oraz pliku .pdf z dokładną mapą każdego szlaku.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu, zachęcam również do zapoznania się z moim przewodnikiem po Parku Lahemaa.


Szlaki trekkingowe

Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą w Parku Lahemaa liczne szlaki piesze, które pozwolą zapuścić się w głąb dzikich lasów i bagien Estonii. Idealnie na długie piesze wycieczki z plecakiem. W podróż możecie wybrać się z namiotem i skorzystać z jednego z darmowych pól campingowych RMK.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat campingów RMK na terenie parku, sprawdźcie wpis: Noclegi w Parku Lahemaa.

Szlak trekkingowy wokół półwyspu Käsmu (Käsmu matkarada)

W sercu rybackiej wioski rozpoczyna się pieszy szlak, który prowadzi wokół półwyspu Käsmu, najmniejszego z czterech półwyspów w Parku Narodowym Lahemaa. Wędrując wyznaczoną trasą będziecie mieli okazję podziwiać głazy narzutowe, piękne plaże oraz malowniczy przylądek Palganeeme. Długość trasy wynosi około 16 km.

Szlak trekkingowy Oandu–Võsu (Oandu-Võsu matkarada)

Szlak prowadzący z Olandu do Võsu stanowi pierwszy odcinek dłuższej trasy Oandu-Aegviidu-Ikla. Szlak ma długość około 9,2 km i poprowadzi Was przez pierwotne lasy, ciągnące się wzdłuż prehistorycznej drogi Seljaku.

Szlak trekkingowy Võsu-Nõmmeveski (Võsu-Nõmmeveski matkarada)

Drugi odcinek szlaku Oandu-Aegviidu-Ikla prowadzi Was przez gęste lasy w pobliżu prehistorycznej wioski Võhma, w stronę wodospadów Joaveski i
Nõmmeveski. Na końcu szlaku znajduje się pole namiotowe RMK Nõmmeveski.

Szlak trekkingowy Nõmmeveski–Liiapeksi

Trzeci odcinek biegnącego przez park Lahemaa dłuższego szlaku szlaku Oandu-Aegviidu-Ikla rozpoczyna się przy wodospadzie Nõmmeveski. Podróżując tą trasą będziecie mieli okazję podziwiać urok torfowiska Viru.


Ścieżki edukacyjne

Poza tradycyjnymi szlakami trekkingowymi, RMK (estońskie Lasy Państwowe) przygotowało dla turystów także szereg tras o charakterze edukacyjnym. Liczne tablice informacyjne umieszczone przy takich ścieżkach pozwolą Wam zdobyć wiele cennych informacji na temat miejscowej przyrody, historii i estońskiej kultury.

Szlak Majakivi–Pikanõmme (Majakivi-Pikanõmme loodusõpperada)

Na terenie półwyspu Juminda wytyczony został pieszy szlak turystyczny Majakivi–Pikanõmme. Ścieżka pozwala poznać unikatowy krajobraz półwyspu: piaszczyste wydmy, mokradła i torfowiska oraz gęste lasy. Można tu również podziwiać Majakivi, trzeci pod względem wielkości głaz narzutowy w Estonii (32 metry obwodu, przy 7 metrach wysokości).

Ścieżka bobrów (Koprarada)

Szlak w pobliżu miejscowości Oandu pozwoli Wam odbyć krótką wycieczkę wzdłuż doliny rzeki Altja. Po drodze będziecie mieli możliwość podziwiać ślady aktywności bobrów: przewrócone drzewa, nadgryzione pnie, tamy i żeremia. Przygotowane tabliczki informacyjne pozwolą Wam dowiedzieć się więcej na temat tych ciekawych zwierząt, oraz ich wpływu na środowisko. Długość ścieżki wynosi około 1 km.

Ścieżka Przyrodnicza Stary Las Koło Oandu (Oandu loodusmetsarada)

Szlak pozwoli Wam lepiej poznać dziewicze lasy estońskiego wybrzeża, jak również poznać różne stadia ich rozwoju. W pobliżu ścieżki można również obserwować ślady aktywności dzikich zwierząt. Długość ścieżki wynosi ok. 4,7 km.

Ścieżka przyrodniczo- kulturowa Altja (Altja loodus- ja kultuurilooline rada)

Szlak przedstawia malownicze okolice rybackiej osady, wraz z fragmentem wybrzeża i rozlewiskiem rzeki Atja. Długość ścieżki wynosi ok. 3 km.

Ścieżka przyrodniczo- kulturowa wokół Käsmu (Käsmu loodus- ja kultuurilooline rada)

Ścieżka skupia się przede wszystkim na najbliższej okolicy rybackiej wioski Käsmu. Szlak da Wam okazję do podziwiania miejscowej przyrody (m. in. największego głazowiska w Estonii) oraz przybliży historię i kulturę regionu. Długość ścieżki wynosi ok. 4,4 km.

Ścieżka przyrodnicza Torfowisko Viru (Viru raba õpperada )

Szlak prowadzi drewnianą kładką przez torfowisko Viru, jedno z najciekawszych miejsc w Parku Lahemaa. Szlak da Wam możliwość podziwiania unikalnego krajobrazu estońskich torfowisk wysokich.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym tajemniczym miejscu, zachęcam do zapoznania się z wpisem Torfowisko Viru Raba – Wędrując Przez Bagna Estonii.

Tsitre trail of trees

Przez wybrzeże Zatoki Tsitre przebiega krótka ścieżka edukacyjna. Wzdłuż szlaku znajdują się tablice informacyjne, z których dowiecie się więcej na temat okolicznych drzew, w tym wiekowych kasztanów i monumentalnych sosen. W okolicy szlaku znajduje się też wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę Zatoki Tsitre.


Szlaki rowerowe

Choć oficjalnie na terenie szlaku Lahemaa wytyczony jest tylko jeden szlak rowerowy, większość ścieżek pieszych można bez większego problemu pokonać na dwóch kołach, na rowerze trekkingowym. Wyjątkiem są kładki na bagnach, na których jazda rowerem jest zabroniona.

Poza tym cały teren Parku Lahemaa można bez przeszkód zwiedzać rowerem. Ruch samochodowy jest tu bardzo niewielkie, a większość dróg pokrywa dobrej jakości asfalt. Należy jedynie wyposażyć się w zapas jedzenia, ponieważ sklepów spożywczych nie znajdziecie w każdej miejscowości.

Szlak rowerowy Käsmu (Käsmu jalgrattarada)

W przeciwieństwie do trasy pieszej, szlak rowerowy koncentruje się głównie na centralnej części półwyspu, pozwalając rowerzystom zagłębić się w bujne lasy. Trasa daje możliwość podziwiania Bałtyku, najpierw odbijając w stronę morza na południowym-zachodzie. Potem szlak prowadzi koło torfowiska Kaiasoo, by wkrótce potem odbić w stronę półwyspu Palagneeme. Po przejechaniu przez wioskę ścieżka prowadzi przez głazowisko, a wkrótce potem łączy się ze szlakiem pieszym. Łączna długość trasy (licząc dojazd do Palganeeme i z powrotem) wynosi około 17 km.

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku