I co ma z tym wspólnego Dunaj?
Biorący swe źródła w górach Schwarzwald, w południowo-zachodnich Niemczech i ciągnący się przez 2888 kilometrów, do ujścia u wybrzeży Morza Czarnego Dunaj, to druga co do wielkości rzeka Europy. Przepływa przez dziesięć krajów: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę, aby zakończyć swój bieg, wpadając do Morza Czarnego.
Delta Dunaju
Tworzy tam rozbudowaną, składającą się z trzech głównych (i wielu pomniejszych) odnóg deltę. Na zajmujących powierzchnię 3446 km², największych w Europie mokradłach w ujściu Dunaju żyje ponad 4000 gatunków zwierząt i blisko 1000 gatunków roślin. Ogromna bioróżnorodność delty sprawiła, że utworzony został tu rezerwat biosfery, a od 1991 roku obszar ten znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nic dziwnego, że potężna rzeka, tocząca swoje piękne, modre wody przez niemal pół kontynentu, już od wczesnych czasów historycznych stanowiła istotny szlak handlowy, łączący zachód ze wschodem. W Okresie Wpływów Rzymskich w dół leniwie płynących wód Dunaju nieustannie spływały kupieckie tratwy wyładowane po brzegi cennymi towarami. Danubis przez lwią część istnienia Cesarstwa Rzymskiego stanowił jego północny limes- granicę oddzielającą Rzym od reszty świata. W owych czasach spływ rzeczny stanowił najszybszą formę transportu.Wszystkie barki płynące Dunajem na wschód, musiały prędzej czy później znaleźć się w delcie rzeki, stanowiącej bramę do Morza Czarnego i, co za tym idzie, handlu ze wschodem. Z tego, jak istotne jest sprawowanie kontroli nad deltą, zdawali sobie sprawę zarówno Rzymianie, jak również barbarzyńcy.
Barbarzyńcy i Rzymianie
W owym okresie tereny dzisiejszej Rumunii, gdzie zlokalizowane jest ujście rzeki, zamieszkiwały plemiona Daków. Utworzyli oni swoje państwo ze stolicą w Sarmizegetusie. Rzymianie długo zbierali się do podboju tych ziem. Ostatecznie, aby przejąć kontrolę nad Deltą, legiony wykrwawiały się w trakcie dwóch kampanii wojennych w latach 85-89 oraz 101-105. Po oblężeniu Sarmizegetusy i śmierci dackiego króla Decebala obszary te dostały się pod kuratelę Cesarstwa. W 106 roku n. e. cesarz Trajan oficjalnie ustanowił nową prowincję, Dację. I choć panowanie Imperium trwało tu relatywnie krótko, bo już blisko półtora stulecia później, w roku 273 legiony wycofały się za linię Dunaju, to romanizacja pozostawiła trwały ślad w miejscowej kulturze. Bo Rumunia (spolszczona Romania) znaczy Rzym.
Język rumuński
Współcześni Rumuni dumni są ze swojej antycznej historii, a echa starożytnej chwały pobrzmiewają nie tylko w nazwie kraju, słychać je także w języku rumuńskim, który zalicza się do rodziny języków wschodnioromańskich. Rzeczywiście, w brzmieniu mowy mieszkańców, czy choćby tylko czytając nazwy miejscowości, nie sposób nie zauważyć podobieństw do łaciny czy hiszpańskiego. I choć kraj ten pełen jest starożytnych zabytków, tak z czasów Imperium Romanum, jak i jeszcze starszych (choćby ruiny wspomnianej wcześniej Sarmizegetusy), w dzisiejszej Rumunii próżno szukać blasku upadłego dawno cesarstwa. Zamiast tego roztacza ona swój własny, specyficzny urok, któremu nie sposób nie ulec…
2 Replies to “Skąd się wzięła nazwa Rumunia?”
Ciekawy wpis. Pamiętam jak na początku 90ych lat pojawili się w Polsce Cyganie (Rumuni). Od tamtej pory był to dla mnie synonim. Dopiero jak w USA poznałem Rumunów to zrozumiałem w jakim byłem błędzie.
Ciekawy wpis, który wyjaśnia kwestię, nad którą nigdy się nie zastanawiałem, a powinienem – etymologia nazwy Rumunia.