Skąd się wzięła nazwa Rumunia?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

I co ma z tym wspólnego Dunaj?

Biorący swe źródła w górach Schwarzwald, w południowo-zachodnich Niemczech i ciągnący się przez 2888 kilometrów,  do ujścia u wybrzeży Morza Czarnego Dunaj, to druga co do wielkości rzeka Europy.  Przepływa przez dziesięć krajów: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę, aby zakończyć swój bieg, wpadając do Morza Czarnego.

Delta Dunaju

Tworzy tam rozbudowaną, składającą się z trzech głównych (i wielu pomniejszych) odnóg deltę. Na zajmujących powierzchnię 3446 km², największych w Europie mokradłach w ujściu Dunaju żyje ponad 4000 gatunków zwierząt i blisko 1000 gatunków roślin. Ogromna bioróżnorodność delty sprawiła, że utworzony został tu rezerwat biosfery, a od 1991 roku obszar ten znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Delta Dunaju
Delta Dunaju

Nic dziwnego, że potężna rzeka, tocząca swoje piękne, modre wody przez niemal pół kontynentu, już od wczesnych czasów historycznych stanowiła istotny szlak handlowy, łączący zachód ze wschodem. W Okresie Wpływów Rzymskich w dół leniwie płynących wód Dunaju nieustannie spływały kupieckie tratwy wyładowane po brzegi cennymi towarami. Danubis przez lwią część istnienia Cesarstwa Rzymskiego stanowił jego północny limes- granicę oddzielającą Rzym od reszty świata. W owych czasach spływ rzeczny stanowił najszybszą formę transportu.Wszystkie barki płynące Dunajem na wschód, musiały prędzej czy później znaleźć się w delcie rzeki, stanowiącej bramę do Morza Czarnego i, co za tym idzie, handlu ze wschodem. Z tego, jak istotne jest sprawowanie kontroli nad deltą, zdawali sobie sprawę zarówno Rzymianie, jak również barbarzyńcy.

Barbarzyńcy i Rzymianie

Dacki wojownik
Dacki wojownik

W owym okresie tereny dzisiejszej Rumunii, gdzie zlokalizowane jest ujście rzeki,  zamieszkiwały plemiona Daków. Utworzyli oni swoje państwo ze stolicą w Sarmizegetusie. Rzymianie długo zbierali się do podboju tych ziem. Ostatecznie, aby przejąć kontrolę nad Deltą, legiony wykrwawiały się w trakcie dwóch kampanii wojennych w latach 85-89 oraz 101-105. Po oblężeniu Sarmizegetusy i śmierci dackiego króla Decebala obszary te dostały się pod kuratelę Cesarstwa. W 106 roku n. e. cesarz Trajan oficjalnie ustanowił nową prowincję, Dację. I choć panowanie Imperium trwało tu relatywnie krótko, bo już blisko półtora stulecia później, w roku 273 legiony wycofały się za linię Dunaju,  to romanizacja pozostawiła trwały ślad w miejscowej kulturze. Bo Rumunia (spolszczona Romania) znaczy Rzym.

Język rumuński

Ruiny Sarmisegetuzy
Ruiny Sarmisegetuzy.

Współcześni Rumuni dumni są ze swojej antycznej historii, a echa starożytnej chwały pobrzmiewają nie tylko w nazwie kraju, słychać je także w języku rumuńskim, który zalicza się do rodziny języków wschodnioromańskich. Rzeczywiście, w brzmieniu mowy mieszkańców, czy choćby tylko czytając nazwy miejscowości, nie sposób nie zauważyć podobieństw do łaciny czy hiszpańskiego. I choć kraj ten pełen jest starożytnych zabytków, tak z czasów Imperium Romanum, jak i  jeszcze starszych (choćby ruiny wspomnianej wcześniej Sarmizegetusy), w dzisiejszej Rumunii próżno szukać blasku upadłego dawno  cesarstwa. Zamiast tego roztacza ona swój własny, specyficzny urok, któremu nie sposób nie ulec…

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

2 Replies to “Skąd się wzięła nazwa Rumunia?”

  1. Ciekawy wpis. Pamiętam jak na początku 90ych lat pojawili się w Polsce Cyganie (Rumuni). Od tamtej pory był to dla mnie synonim. Dopiero jak w USA poznałem Rumunów to zrozumiałem w jakim byłem błędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku