Przewodnik po Kutaisi – punkty usługowe, bary, sklepy

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Kutaisi będzie prawdopodobnie pierwszym miastem, które odwiedzicie w czasie podróży po Gruzji. Samodzielnie planowanie wypraw, choć ma wiele zalet, wiąże się często z wieloma sprawunkami, które trzeba będzie załatwić zaraz po przybyciu na miejsce. Aby zaoszczędzić na czasie, skorzystajcie z mojego przewodnika.

Praktyczny przewodnik po Kutaisi

Wszystkie wymienione miejsca oznaczone są na mapce. Dodatkowo dołączam też odnośnik do lokalizacji na mapach gogle.

Punkt informacji turystycznej

Informacja turystyczna znajduje się w centrum miasta, przy Alei Szoty Rustawelego, zaraz za mostem przez rzekę Rioni.

Uzyskacie tam wszelkie niezbędne informacje, możecie też dostać darmową mapkę centrum miasta, która pomoże Wam zorientować się w okolicy. Niestety obsługa informacji znacznie lepiej radzi sobie z językiem rosyjskim niż angielskim.

Gdzie wymienić dolary na GEL? Kantor

W Kutaisi znajduje się wiele kantorów. Jeden z nich znajdziecie w pobliżu centrum, tuż przed skrzyżowaniem ulic Aleksandra Puszkina i Królowej Tamar. Wymieniając walutę będziecie musieli okazać paszport.

Dworzec autobusowy w Kutaisi

Dworzec autobusowy znajduje się około 3,5 km na południowy wschód od centrum miasta, niedaleko zjazdu na drogę prowadzącą do lotniska, tuż koło restauracji McDonald’s.

Większość marszrutek zaczyna i kończy kurs właśnie tutaj. Dojedziecie stąd do wszystkich dużych miast w Gruzji, m.in. do Tbilisi, Mestii i Batumi, oraz do wielu wiosek w Imeretii.

Dworzec kolejowy Kutaisi I

Główna stacja kolejowa w mieście znajduje się około 1 km na południe od centrum miasta, niedaleko budynku sądu. Z Kuaisi pociągiem dotrzecie do następujących miejscowości: Tbilisi, Batumi, Zugdidi, Chiatura, Samtredia, Tskaltubo, Tkibuli, Sachkhere. Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.railway.ge

Dworzec kolejowy Kutaisi II

Druga stacja kolejowa znajduje się tuż przy dworcu autobusowym

Dworzec kolejowy Sapichkhia

Kawałek dalej na północny- wschód od dworca Kutaisi I, na obrzeżach miasta, znajduje się jeszcze jedna stacja kolejowa.

Gdzie zrobić zakupy? Bazar i centrum handlowe

Najlepszym miejscem na zrobienie zakupów będzie bazar. W Kutaisi są dwa: mniejszy w pobliżu centrum i większy, koło dworca autobusowego i McDonalda.

Zieleniak

Mniejszy bazar znajduje się w centrum Kutaisi, przy alei Szoty Rustawelego, naprzeciwko parku. Znajdziecie tu szeroką gamę warzyw i owoców, przypraw czy słodyczy. Możecie zakupić tu lokalne wyroby, takie jak Churchkhela– słodka przekąska, Sulguni– wędzony ser, Tkemaili– kwaśny sos wyrabiany ze śliwek, czy Adjika– pikantna mieszanka ziołowa.

W obrębie bazaru znajduje się też sklep z pamiątkami

Bazar koło dworca autobusowego

Koło dworca autobusowego znajduje się drugi, większy bazar. Utaj znajdziecie wszystko, co tylko sobie zażyczycie. W obrębie targowiska natkniecie się między innymi warsztat rowerowy. Udało mi się zakupić tutaj także folię strecz. Jeśli zastanawiacie się gdzie znaleźć jakiś nietypowy towar, udajcie się tutaj.

Supermarket

Przy skrzyżowaniu Alei Szoty Rustawelego i drogi Kutaisi-Khoni-Samtredia znajdziecie supermarket. Niestety, ceny są wyższe niż na bazarze czy małym sklepie.

Gdzie kupić katę SIM?

My korzystaliśmy z usług operatora Magti. Jego biuro znajduje się w centrum, tuż obok parku. Więcej na temat zakupu miejscowych kart SIM pisałem w poście Internet i telefon w Gruzji oraz Armenii

Gdzie w Kutaisi można dobrze zjeść? Bary i knajpy

W mieście znajduje się dużo punktów gastronomicznych różnego rodzaju i standardu. Małe knajpy, restauracje, budki z fast foodem, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto kilka miejsc, które mogę polecić:

Restauracja Flamingo

Przy skrzyżowaniu ulic Królowej Tamar i Aleksandra Puszkina znajdziecie restaurację Flamingo. Odwiedźcie ją, jeśli chcecie zjeść swoje pierwsze w życiu chaczapuri (8 GEL). Lokal jest schludny i raczej nie bywa zatłoczony.

Budka z Szawarmą (kebab)

Jeśli chcecie szybko wrzucić coś na ząb, nie ma nic lepszego niż Szawarma (danie u nas znane jako tortilla-kebab)! Świeże warzywa i dobrze wypieczone mięso, wszystko zawinięte w ormiański chleb lawasz. W cenie 5 lari. Polecam.

Bar przy dworcu autobusowym

Chcecie naprawdę poczuć klimat Gruzji? Przestańcie jadać w restauracjach dla turystów i zacznijcie odwiedzać lokale, w których jadają miejscowi. Jeden z takich barów znajduje się koło dworca autobusowego (ukryty za MacDonaldem). Jadają tu kierowcy marszrutek. Ceny? Zupka haszlama – 5 lari, do tego chaczapuri za 2 lari (mniejsze, ale lepsze od tego z restauracji).

Gdzie można coś wydrukować?

Potrzebujecie coś wydrukować? Na przykład bilet na samolot? Nie ma problemu, jeden ze sklepów komputerowych świadczy podobne usługi za (bardzo) skromną opłatą. Znajduje się przy ulicy Aleksandra Puszkina, w pobliżu restauracji Flamingo i Kantoru. Możecie też spróbować w punkcie informacji turystycznej.

Sklep i warsztat rowerowy w Kutaisi

Jeśli zamierzacie wyruszyć na wyprawę rowerową po Kaukazie, dobrze wiedzieć, że nawet tutaj można wymienić jakieś podstawowe części (ale nie nastawiajcie się na zbyt wiele). Mało tego, w Kutaisi znajdziecie aż trzy (ubogo wyposażone) sklepy/ warsztaty rowerowe!

Pierwszy znajduje się przy ulicy Dawida Agmaszenebelego.

Na drugi natkniecie się w drodze z lotniska, tuż przed zajazdem do miasta.

Mały warsztat rowerowy znajduje się też na bazarze koło dworca.

Nie spodziewajcie się zbyt wiele. Znajdziecie tu tylko podstawowe części rowerowe, wycentrujecie koło, kupicie dętki, opony i klocki hamulcowe (przynajmniej V-brake). W żadnym z nich nie dostaniecie raczej kartonu na rower, jeśli potrzebujecie spakować bicykl do samolotu.

Po więcej informacji na temat podróżowania po Gruzji odsyłam do mojego poradnika:

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 29

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku