Jak dostać się do Gruzji? Loty i prom

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Gruzja znajduje się dość daleko od Polski. Z tego względu, jeśli decydujemy się spędzić urlop w cieniu kaukaskich szczytów, warto będzie znaleźć środek transportu inny niż samochód.

Gruzja położona jest w południowej części Kaukazu Wielkiego, w regionie znanym jako Kaukaz Południowy (dawne Zakaukazie). Graniczy z czterema państwami: Federacją Rosyjską, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Ponadto w obrębie jej granic znajdują się dwie autonomiczne republiki- Abchazja i Osetia Południowa. Choć nieuznawane na arenie międzynarodowej, de facto funkcjonują one jako odrębne państwa i gruziński rząd nie ma nad nimi żadnej kontroli. 

Przeloty do Gruzji

Samolot pozwoli nam dostać się na Kaukaz w około 4 godziny. Obecnie z terenów Polski dwóch przewoźników dowiezie nas na obszar Gruzji:

Samolot linii Wizzair

Tanie loty Wizzair do Kutaisi

Węgierski Wizzair oferuje przeloty do drugiego co do wielkości miasta Gruzji, Kutaisi. Loty odbywają się z Warszawy lub Katowic, a samolot kursuje kilka razy w tygodniu. Lot zwykle odbywa się w godzinach nocnych, na miejscu będziecie więc bladym świtem.

Na lotnisku będziecie mogli wymienić walutę, znajduje się tu kantor. Ponadto zwykle można tu nabyć gruzińskie karty SIM do telefonów i przekąsić coś w małej kawiarni.

Port lotniczy imienia Dawida Budowniczego znajduje się około 24 km na południowy zachód od centrum miasta. W godzinach lądowań pod gmachem lotniska pojawiają się miejscowi przewoźnicy, taksówkarze i kierowcy marszrutek, którzy oferują transport do miasta. Usługi transportowe świadczy też Georgian Bus (http://www.georgianbus.com), który może zawieźć was aż do Tbilisi (koszt 20 GEL).

Jeżeli zakupicie bilety z odpowiednim wyprzedzeniem możecie zmieścić się w cenie około 600- 700 zł w obie strony. Wybierając się do Gruzji w lecie warto zacząć rozglądać się za biletami już na początku kwietnia, polując na okazje.

Oferta LOtu: Przeloty z Warszawy do Tbilisi

przeloty z Warszawy do Tbilisi

Od pewnego czasu tanie przeloty dostępne są także w ofercie LOTu. Polski przewoźnik operuje na trasie Warszawa – Tbilisi, a ceny lotów zaczynają się od około 600 zł w obie strony:

taryfy LOT a trasie Warszawa - Tbilisi

Z lotniska do centrum miasta również będziecie mogli dostać się za pomocą marszrutek.

Droga morska - Prom z Odessy do Batumi i Poti

Prom z Odessy do Batumi

Alternatywą dla samolotu jest droga morska. Z ukraińskiej Odessy (a właściwie z Czarnomorska/ Iliczewska, koło Odessy) regularnie kursuje prom pasażerski, który przybija do brzegu w Batumi.

Przewozy oferuje ukraińska firma UKR Ferry. Prom odpływa w środy, piątki i niedziele.

Drugi prom pływa na trasie Czarnomorsk – Poti, a aktualny “rozkład jazdy” promów, ceny i inne szczegóły możecie znaleźć pod adresem: 

Ceny wahają się w zależności od standardu kabiny (podany koszt dotyczy podóży w jedną stronę):

Opis kajuty

Standard zakwaterowania

koszt/os w USD 

koszt/os w UAH 

1-3 osobowa kajuta «Senior Suite» (z prysznicem i WC, podwójne łóżko w sypialni, kanapa w salonie; na wyposażeniu barek i telewizor)

 

A1 (pojedyncze)

250

6750

A2 (podwójne)

195

5265

A3 (potrójne)

130

3510

«Junior suite» (z prysznicem i WC, 2 łóżka + kanapa)

 

B2 (podwójne)

150

4050

B3 (potrójne, w dwuosobowej kabinie)

120

3240

2-osobowa kajuta (z prysznicem i WC, łóżka zwykłe lub piętrowe)

C

125

3375

4-osobowa kajuta (z prysznicem i WC, łóżka zwykłe lub piętrowe)

E

110

2970

Warto nadmienić, że bilet należy zakupić za gotówkę, w biurze przewoźnika. Podobno nagminną praktyką jest prób naciągnięcia klientów na droższe standardy kabin, pod pozorem braku miejsc w tańszych. Warto więc twardo negocjować i upierać się przy swoim, a miejsca powinny się nagle znaleźć…

Biuro Ukrferry w Odessie

Znajduje się ono tuż koło Parku Tarasa Szewczenki:

Lokalizacja biura Ukrferry w Odessie
  • Adres: 4a, Sabanskyy lane, Odessa, 65014, Ukraine
  • Email: ukf@ukrferry.com, charter@ukrferry.com
  • Telefon: +380(482)34-40-59

Do portu w Czarnomorsku- Iliczewsku dojechać można marszrutką. Podróż trwa około godziny. Kajuty, nawet najtańsze, są schludne i czyste. Do brzegu w Batumi przybijecie po około trzech dniach rejsu.

Biuro Ukrferry w Batumi

Jeżeli zamierzacie odbyć podróż w drugą stronę, z Gruzji na Ukrainę, będziecie musieli zakupić bilety w Gruzji. Biuro Ukrferry w Batumi znajduje się niedaleko kolejki linowej:

biuro Ukrferry w Batumi
  • Adres: 34 Kutaisi str., Batumi, Georgia
  • Telefon: +995 (422) 274119,
  • Kontakt dla osób anglojęzyznych: Mr. Aboyan Georgiy +995557689790
  • Email: ugagencybatumi@gmail.com

Biuro Ukrferry w Poti

Ukrferry oferuje też transport na trasie Czarnomorsk – Poti – Czarnomorsk. W Poti biuro przewoźnika znajdziecie tuż koło portu:

biuro Ukrferry w Poti

Dojazd do Gruzji samochodem

Z Polski można dotrzeć do Gruzji drogą lądową. Choć taka podróż jest wykonana, wymaga ona także wiele zachodu (związanego choćby z koniecznością posiadania wiz do Rosji czy Turcji). Wyprawę taką można odbyć na dwa sposoby:

Droga przez Ukrainę i Federację Rosyjską

Droga do Gruzji przez Ukrainę i Rosję

Pierwszy zakłada podróż przez tereny Ukrainy i Rosji (potrzebna wiza) dalej, z miasta Władykaukaz dotrzemy prosto do przejścia granicznego z Gruzją (w okolicach Stepancmindy i Kazbeku). Stamtąd, Gruzińską Drogą Wojenną dotrzemy prosto do Tbilisi.

Do Gruzji przez Bałkany i Turcję

Droga do Gruzji przez Bałkany i Turcję

Drugi, nieco dłuższy wariant zakłada podróż przez państwa Bałkańskie oraz obszar Turcji (wjeżdżając na terytorium Turcji trzeba wykupić wizę). Podążając wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego docieramy do Granicy z Gruzją. Pierwszym napotkanym dużym miastem w kraju będzie nadmorskie Batumi, stolica Adżarii.

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 24

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku