Internet i telefon w Gruzji oraz Armenii

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Dostęp do telefonu i Internetu może w znacznym stopniu ułatwić nam wakacyjny wyjazd- pomaga zorganizować nocleg czy transport, a korzystając z internetowych źródeł możemy z łatwością zlokalizować wszystkie atrakcje, czekające na nas w aktualnie odwiedzanej okolicy. Niestety, ceny roamingu zarówno w Gruzji, jak i w Armenii sprawiają, że korzystanie z Polskiego numeru telefonu staje się bardzo nieopłacalne. Zamiast tego warto nabyć miejscową kartę SIM. Gdzie, za ile, i jak to potem obsłużyć? W tym celu stworzyłem niniejszy poradnik.

Internet i telefon w Gruzji

O dostęp do Internetu na obszarze Gruzji wcale nie trudno- jeśli zamierzamy ograniczyć się do zwiedzania większych miast i ich okolic możemy liczyć na darmowe wi-fi. Darmowe punkty dostępu znajdują się w wielu punktach na terenie miast, a także w restauracjach, czasem supermarketach i, oczywiście, na lotnisku. Ponadto, jeżeli nabędziemy kartę SIM jednego z miejscowych operatorów telefonii komórkowej, będziemy mogli także korzystać z Internetu mobilnego.

Gruzińscy operatorzy GSM

Sieć telekomunikacyjna na terenie kraju jest bardzo dobrze rozwinięta, a w tej chwili zasięg GSM obejmuje większość obszaru Gruzji. Usługi Internetu mobilnego świadczy trzech lokalnych operatorów:

logo Magti

Największy Gruziński operator GSM
Strona www

logo Beeline

Świadczy usługi również na terenie Armenii
Strona wwww

Jak kupić gruzińską kartę SIM?

W Gruzji (podobnie jak aktualnie w Polsce) karty SIM są rejestrowane, tak więc aby posługiwać się miejscowym numerem telefonu, musimy udać się do punktu sprzedaży wybranego operatora oraz podpisać umowę. Tutaj należy wyposażyć się w pewne zasoby cierpliwości, ponieważ punkty sprzedaży GSM potrafią być naprawdę zatłoczone.

Telefon oraz Internet mobilny w Magti

Podczas swojej podróży po Gruzji posługiwałem się kartą SIM zakupioną u Magti. Wybór ten podyktowany był wcześniejszym researchem internetowym, z którego wynikało, iż ze wszystkich gruzińskich operatorów GSM sieć ta może poszczycić się największym zasięgiem. W Gruzji spędziłem około miesiąca i przemierzyłem większą część obszaru kraju (poza górami na północnym-wschodzie i Waszlowani). Rzeczywiście, przypadki całkowitego braku zasięgu zdarzały się naprawdę rzadko, podobnie słaby zasięg (edge) pojawiał się tylko sporadycznie, wysoko w górach lub w bardzo odludnych okolicach (rejon Udabno). Przez większą część podróży mogliśmy cieszyć się silnym sygnałem 4G/LTE i bez przeszkód korzystać z Interenetu.

Oferta operatora

Punkt sprzedaży Magti znajduje się w Kutaisi, przy ulicy Tsminda Nino, tuż obok parku. 

Po odczekaniu swojego w kolejce (należy zarezerwować sobie na to trochę czasu, gdyż kolejki u operatorów są naprawdę duże) będziemy mieć możliwość podpisania umowy (po gruzińsku), warto zaznaczyć, że załatwiając jakiekolwiek formalności, warto przynajmniej w podstawowym stopniu znać język rosyjski, co bardzo ułatwi komunikację.

Pozostałe ceny wyglądają następująco:

  • Minuta rozmowy do wszystkich sieci na terenie Gruzji: 24 Tetri
  • SMS/MMS: 6 Tetri.
  • Cena za MB (w przypadku wyczerpania całego wykupionego pakietu internetu): 70 tetri.

Podczas podpisywania nowej umowy doliczona zostaje niewielka opłata za kartę SIM (5 GEL) i ta kwota pozostanie do wykorzystania na rozmowy. Tak więc całkowity koszt zakupu mobilnego internetu z transferem 4GB będzie wynosił 15 GEL (GEL to gruzińskie lari, kurs na dzień 4.06.2017 wynosi 1,5450 PLN).

Jak doładować konto?

Pakiet Internetu w Magti ważny jest przez jeden miesiąc. Jeżeli ten czas upłynie bądź wcześniej zużyjemy cały dostępny transfer, będziemy musieli doładować konto. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z charakterystycznego automatu, które gęsto rozsiane są na terenie całego kraju (można w nich także płacić rachunki i załatwić całą masę innych spraw). Automat przyjmuje banknoty, które, po podaniu numeru telefonu, zasilą nasze konto GSM (uwaga, automat nie wydaje reszty! Kwota musi być odliczona).

W ten sposób otrzymamy budżet, który będziemy mogli przeznaczyć na rozmowy, jak jednak zakupić nowy pakiet internetu? Tutaj sprawy trochę się komplikują, będziemy musieli posłużyć się odpowiednimi kodami wpisywanymi na klawiaturze telefonu. By wykupić dodatkowe pakiety, wpisujemy na klawiaturze *111# bądź *100# i wciskamy przycisk połączenia. Następnie prosimy o pomoc dowolnego napotkanego Gruzina, gdyż wszystkie kolejne komunikaty wyświetlają się w języku gruzińskim…

Internet mobilny i telefon w Armenii

Podobnie jak w sąsiedniej Gruzji, w Armenii królują sieci bezprzewodowe, a dostęp do darmowego wi-fi powinniśmy znaleźć w każdej szanującej się restauracji. Niestety sieć operatorów GSM nie jest tak dobrze rozwinięta. Obecnie dwaj z nich oferują dostęp do mobilnego internetu LTE:

Ormiańscy operatorzy GSM

logo vivacell

Największy miejscowy operator, zgodnie z załączoną mapą (kliknij) większość obszaru kraju pokryta jest zasięgiem sieci 3G.
Strona www

logo Beeline
Operator ten działa zarówno na terenie Gruzji, jak i Armenii. Zgodnie z załączonymi mapami (mapa1 mapa2)największy zasięg oferuje w technologii 2G, znacząca część kraju posiada też dostęp do sieci 3G. Strona www

Jak kupić kartę SIM w Armenii?

Wszystko odbywa się na tej samej zasadzie co w Gruzji. W Armeni również musimy udać się do odpowiedniego punktu sprzedaży operatora, aby podpisać umowę. Podobnie jak w Gruzji, podczas podpisywania umowy nieoceniona okaże się znajomość podstaw rosyjskiego. Kolejki też są koszmarne.

Uwaga na naciągaczy!

Jeżeli przekraczacie granicę ormiańsko- griuzińską Bagrataszen- Sadahło, prawdopodobnie zostaniecie zaczepieni przez nagabywacza, który oferować będzie wam ormiańskie karty SIM. Nie dajcie się namówić- oferta jest kompletnie nieopłacalna- za cenę, jaką zaoferują wam na granicy, dostaniecie tylko kartę SIM i niewielki zasób gotówki na koncie- zbyt mały, by zakupić pakiet internetowy. Za podobną cenę w oficjalnym punkcie operatora otrzymacie kartę SIM wraz z umową i wybranym pakietem.

Internet i telefon w Beeline

W Armenii nasz wybór padł na Beeline, ponieważ punkt sprzedaży tego operatora napotkaliśmy jako pierwszy.  Znajdował się w mieście Vanadzor, tuż koło bazaru.

Koszt zakupu karty sim wynosi 500 AMD (z czego 400 będzie dostępne do wykorzystania), natomiast podpisując umowę, możemy poprosić o aktywację wybranego pakietu internetowego (jeżeli zdecydujemy się dokupić transfer później aktywacji dokonamy przy użyciu odpowiedniego kodu).

Aktualne ceny pakietów:

Mini 10 MB200 AMD
Midi 50 MB600 AMD
Maxi 100 MB900  AMD
Maxi + 300 MB1500 AMD
Maxi 500 MB2000 AMD
Maxi 1 GB3000 AMD
Maxi 3 GB5000 AMD

 

Kody aktywacyjne dla poszczególnych pakietów:

kody aktywacyjne pakietów internetowych w beeline

Pakiety ważne są przez 30 dni. Balans konta sprawdzimy za pomocą komendy *102#.

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 52

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku