Gruzja- Informacje Praktyczne

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Informcje praktyczne o Gruzji

Gruza to popularny kierunek wakacyjnych wypraw. Kraj ten obfituje w wiele atrakcji, jego mieszkańcy słyną z gościnności, a Polaków darzą szczerą sympatią. Do tego można się tutaj dostać stosunkowo tanio. Z tego względu rozpoczynam serię poradników związanych z podróżowaniem po Gruzji: na początek garść podstawowych informacji  o kraju.

flaga oraz godło Gruzji

Sakartwelo

Tak nazywa się Gruzja w języku jej mieszkańców. Sakratwelo, czyli ziemia Kartlów. Kartlowie, to określenie, którego Gruzini używają w odniesieniu do siebie samych.

Stolica

Tbilisi (w czasach ZSRR nazywane było Tyflisem). Ponad milionowe miasto jest centrum kulturowym, administracyjnym i gospodarczym kraju.

Pozostałe duże miasta Gruzji

Kutaisi – drugie co do wielkości miasto w kraju, jest stolicą prowincji Imeretia. Lądują tutaj samoloty linii Wizzair;

Batumi – kurort położony na wybrzeżu Morza Czarnego. Bywa nazywany “Las Vegas Wschodu”.

Polska ambasada na terenie Gruzji

Ambasada RP w Tbilisi
Ul. Braci Zubalaszwili 19
0108 Tbilisi, Gruzja

Telefony alarmowe:

  • Pogotowie ratunkowe 113
  • Policja 122
  • Straż pożarna 111

Języki, czyli jak porozumieć się z Gruzinami

Jeśli planujecie wypad do Gruzji, niezwykle pożyteczna okaże się choć podstawowa znajomość rosyjskiego. Choć językiem urzędowym jest gruziński, większość mieszkańców Gruzji, zwłaszcza tych wychowanych w czasach związku radzieckiego, rosyjskim posługuje się równie biegle co gruzińskim.

Czy w Gruzji dogadam się po angielsku?

Niestety, znajomość angielskiego nie jest na obszarze Sakartwelo powszechna. W miejscach bardziej popularnych turystycznie (Mestia, Stepancminda, Batumi)  czy w stolicy można się jeszcze dogadać. Jeśli jednak wybieracie się gdzieś dalej na prowincję, lepiej spakujcie rozmówki rosyjskojęzyczne.

gruzińskie Lari

Lari, czyli miejscowa waluta

Oficjalną walutą Gruzji jest Lari (GEL). Jeden GEL dzieli się na 100 Tetri. Waluta ta jest silniejsza niż Złoty ( 1 GEL warty jest około 1,7 zł). Obecny kurs GEL można sprawdzić np. tutaj:

Jaką walutę zabrać ze sobą do Gruzji?

W Polsce raczej nie będziecie mieć możliwości bezpośredniej wymiany GEL na PLN, a nawet jeżeli znajdziecie gdzieś taką możliwość, kurs najprawdopodobniej nie będzie korzystny. Wybierając się w podróż warto zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić na miejscu. Kantory znajdują się w każdej większej miejscowości, jeden jest dostępny także na lotnisku w Kutaisi, więc pieniądze można wymieniać na bieżąco, w miarę potrzeb.

Bankomaty

Ponadto w Gruzji znajdziecie bardzo dużo bankomatów, więc jeśli zabraknie wam gotówki, będziecie mogli w nich wypłacić pieniądze. Pierwszy bankomat znajdziecie już na dworcu w Kutaisi, natkniecie się na nie we wszystkich większych miejscowościach, na dworcach itp. Gruzińskie bankomaty posiadają opcję wypłaty w lari oraz dolarach.

jak dostać się do Gruzji? Loty i prom.

Samoloty i przeprawa promowa do Gruzji

Z Polski polecimy do Gruzji samolotem linii Wizzair (Kutaisi) lub LOT (Tbilisi). Istnieje także możliwość przeprawienia się przez Morze Czarne promem, który kursuje na trasie Odessa - Batumi. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj:

internet i telefon w Gruzji oraz Armenii

Telekomunikacja

W Gruzji dostęp do bezprzewodowego internetu jest dość popularny, na sieci Wi-Fi natkniemy się w centrach większych miast, na lotniskach, często w restauracjach itp. Ceny roamingu do Polski są dość wysokie, więc przy dłuższym pobycie opłaca się nabyć lokalną kartę SIM. O tym jak, gdzie i za ile to zrobić pisałem tutaj:

przewodnik-po-kutaisi

Praktyczny przewodnik po Kutaisi

Jeśli znajdziecie się w Kutaisi po raz pierwszy, skorzystajcie z mojego poradnika. Pozwoli Wam szybko znaleźć punkty usługowe bary, sklepy czy lokalizację dworca autobusowego i kolejowego.

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 29

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku