Chersonez Taurydzki – Spacer Pośród Ruin

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Wśród wycia wiatru i szumu fal obserwuję spienione wody Morza Czarnego, raz po raz, z donośnym łoskotem rozbijające się o poszarpany klif. Nabrzeże jest tu kamieniste, nie ma plaży, a spośród ostrych, szarożółtych skał, niczym bielejące kości wspinają się ku niebu starożytne kolumny. To Chersonez Taurydzki, szczątki dawno wymarłego miasta, które rozciągają się na południowo-zachodnim wybrzeżu Krymu, w granicach administracyjnych miasta Sewastopol.

Chersonez Taurydzki – historia osady

Dzieje Chersonezu Taurydzkiego są długie i burzliwe. Osada funkcjonowała przez blisko dziewiętnaście stuleci (!) a jej początki osadzone są w głębokiej starożytności.

Powstanie greckiej kolonii na Chersoniezie

Pomiędzy VIII a VI w. p.n.e. z terenów kontynentalnej Grecji ma miejsce zorganizowany ruch migracyjny, w ramach którego poszczególne państwa-miasta zakładając, zamorskie kolonie. W ten sposób, u wybrzeży Morza Śródziemnego i Czarnego założono szereg nadmorskich samowystarczalnych polis, oraz typowych faktorii handlowych. W okresie tym powstaje m.in.

  • Naksos (Sycylia),
  • Massalia (dzisiejsza Marsylia w południowej Francji),
  • Synopa (Turcja) czy Trapezunt.

W roku 528 p.n.e. grupa kolonistów z Miletu dociera na wybrzeże Krymu, fundując Chersonez Taurydzki (Tauryda to dawna nazwa Krymu). Początkowo osada ma formę tradycyjnego państwa-miasta, szybko rozrasta się (na przełomie V i IV w. p.n.e. otoczona została murami) zyskując kontrolę nad znacznym obszarem Taurydy. W II wieku p.n.e. Scytowie- wojowniczy lud stepowy- dokonują najazdów na tereny półwyspu. Zagrożenie sprawia, że władze Chersonezu oddają się w protektorat Pontu, tracąc niezależność polityczną.

Dalsze losy – wpływy rzymskie, średniowiecze i upadek miasta

W okresie wpływów rzymskich wojska cesarstwa stacjonują w mieście (które wciąż pozostaje greckie). Legiony nie potrafią jednak uchronić Chersonezu przed inwazją Hunów, którzy łupią miasto w IV wieku. Odbudowuje je bizantyński cesarz Zenon, a pod rządami Bizancjum miasto ponownie się rozwija. W X wieku nadciąga kolejne zagrożenie- wzrastająca w siłę Ruś Kijowska dokonuje kolejnych inwazji na sąsiednie tereny, niebezpiecznie zbliżając się do granic półwyspu. W roku 988 książę Włodzimierz zdobywa Chersonez, a wkrótce potem wybiera miasto na miejsce, w którym przyjmuje chrześcijaństwo.

Upadek miasta wiąże się  z najazdami Mongołów w XIII i XIV wieku. Trzykrotnie stepowe armie najeżdżają miasto, paląc je, mordując i niewoląc mieszkańców. Od tej pory z terenu osady znane są tylko niewielkie, krótkotrwałe ślady osadnictwa a od roku 1450, kiedy na obszarze półwyspu lądują wojska Tureckie, Chersonez zanika całkowicie…

Zwiedzanie Chersonezu Taurydzkiego

Dziś na obszarze dawnego miasta znajduje się ogromny rezerwat archeologiczny, gdzie pod gołym niebem podziwiać możemy pozostałości antycznej osady. Muzeum założone zostało z inicjatywy polskiego archeologa, Karola Kościuszko-Waluszyńskiego, który wniósł ogromny wkład w badania greckiej kolonii. W 2013 roku Chersonez wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród wielu interesujących obiektów możemy zobaczyć tu między innymi:

Amfiteatr grecki

Zbudowany w pierwszej połowie III w. p.n.e. amfiteatr stanowił zapewne centrum kultury i rozrywki Chersonezu i mógł pomieścić ponad 2000 widzów. W pomiędzy III a II wiekiem n.e. przebudowany przez rzymian na arenę walk gladiatorów. W IV w. zlikwidowany, na jego miejscu powstało kilka domów mieszkalnych i dwa kościoły, pozostałości jednego z nich, można podziwiać do dzisiaj. Jest to jedyny tego typu obiekt odkryty na Krymie.

Rzymska cytadela

Zespół murów i baszt, koszary, zespół budynków administracji miały za zadanie chronić miasto przed zagrożeniem z zewnątrz i są spuścizną po rzymianach i cesarstwie Bizantyńskim .

Baptysterium

Pochodzące z VI w. baptysterium, w którym przypuszczalnie przyjął chrzest ruski książę Włodzimierz, oraz liczne kościoły i bazyliki stanowią świadectwo ważnej roli religii chrześcijańskiej w roli tego miejsca. Zbudowany w latach 1861-92 dwupoziomowy sobór św. Włodzimierza góruje nad ruinami. Jego wnętrze zdobią piękne freski i ikony.

Poza tym obszar rezerwatu archeologicznego obfituje w niezliczone pozostałości obiektów gospodarczych, domostw i ulic, a wśród ruin starożytnego miasta wędrować można całymi godzinami.

Czy post był pomocny?

Kliknij gwiazdkę, by ocenić.

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Brak ocen. Możesz być pierwszy...

Udostępnij Post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Artur Bowsza

Artur Bowsza

Czołem! Jestem twórcą serwisu Życie w Namiocie. Jeżeli podobają Ci się moje teksty, koniecznie zajrzyj tu jeszcze kiedyś. A jeśli pragniesz znaleźć więcej ludzi dzielących pasję do podróży, dołącz do naszej gupy na facebooku:

Podróże i Przygoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Życie w Namiocie logo

Jeżeli uważasz, że ze wszystkich potraw najlepiej smakuje przygoda, a serce bije Ci mocniej na myśl o kolejnej podróży w nieznane, Życie w Namiocie to miejsce dla Ciebie!

Najnowsze Wpisy

Filmy

Marin Four Corners - wideorecenzja Stojak serwisowy z Lidla - wideorecenzja

Życie w Namiocie na Facebooku